You are currently viewing Kęstutis Mikulskas: Kada Trakų rajono gyventojai savo krašte jausis saugiai?

Kęstutis Mikulskas: Kada Trakų rajono gyventojai savo krašte jausis saugiai?

Kestutis Mikulskas kvadrat

Šiandien minint Europinę kaimynų dieną Lietuvos žaliųjų partijos kandidatų į Trakų rajono savivaldybę sąrašo lyderis Kęstutis Mikulskas atkreipia dėmesį ne tik į saugios kaimynystės svarbą, bet ir savivaldybės pareigą spręsti su saugumu rajone susijusias problemas.

Nusikaltimai kelia šiurpą

Pažvelgus į nusikaltimų Trakų rajone statistiką, galime pastebėti, kad per tris pirmus šių metų mėnesius Trakų rajone užfiksuoti 187 nusikaltimai. Tai – daugiau nei per tą patį laikotarpį pastaruosius dvejus metus. Nors lyginant 2012, 2013, 2014 metų nusikaltimų skaičių, matosi šioks toks sumažėjimas, tačiau ar tikrai Trakų gyventojai jaučiasi saugūs?

Praėjusių metų pabaigoje trakiečius pašiurpino Lentvaryje įvykęs peiliu ginkluoto nusikaltėlio išpuolis prieš vaiką ir jo apiplėšimas. Šių metų pradžioje kaukėti nusikaltėliai, nukreipę ginklą, atėmė automobilį. Tai taip pat nutiko Lentvaryje ir tokių atvejų – ne vienas.

Gyventojų pilietiškumas sumažintų nusikalstamumą

Šį mėnesį Trakų policijos komisariato darbuotojai gan aktyviai važinėjo po Trakų rajono gyvenvietes bei miestus, kviesdami žmones padiskutuoti apie saugią kaimynystę, bendradarbiavimą. Puiki, naudinga iniciatyva, tačiau jos pasiklausyti ateina vos keli gyventojai. Kodėl taip yra? Abejingumas? Pilietiškumo stoka? Galbūt kitaip galvotume, jei nusikaltimas paliestų mus pačius? Nedaugelis pamąsto, kad, jei patys būsime pilietiški, pastebėję nusikaltimą ar įtardami apie jį praneštume policijai, nusikalstamų veikų tikrai sumažėtų, o gal net būtų užkirstas kelias nusikaltimui, kuris paliestų mūsų artimą žmogų ar mus pačius.

Kur žiūri Savivaldybė?

Ar Trakų rajono savivaldybė tikrai padaro viską, kas jos galioje, kad užtikrintų rajono gyventojų saugumą? Manau, kad ne. Savivaldybė turėtų skatinti bendruomeniškumą, pilietišką saugią kaimynystę, skirdama premijas, pagerbdama labiausiai nusipelniusias bendruomenes ar piliečius. Didesnį finansavimą reiktų skirti ir policijai, kad ši galėtų įsigyti modernias darbo priemones, pareigūnų algoms didinti ir premijavimui už gerus rezultatus. Taip pat rajonui reiktų ir viešosios policijos patrulių, kurie dirbtų pačiose problemiškiausiose rajono vietose. To ypač reikėtų Lentvaryje ir Rūdiškėse, kur pagal statistiką nusikalstamų veikų yra daugiausia.

Mane šokiravo tai, jog Trakų rajone įrengtos vaizdo stebėjimo kameros yra naudojamos tik jau įvykus nelaimei, aiškintis aplinkybėms, o ne tam, kad nusikaltimui būtų užkirstas kelias. Taip  yra todėl, kad policijos pareigūnai neturi galimybių nuolat stebėti kamerų perduodamą vaizdą. Tačiau ar sunku paieškoti išeičių? Kodėl kamerų stebėjimui nėra įdarbinami neįgalieji, kurie su mielu noru ekranuose galėtų stebėti ir operatyviai, jei yra reikalas, pranešti policijai apie vykstančius nusikaltimus?

Absurdiška situacija ir susijusi su vaizdo kamerų matomumu. Policijos pareigūnų teigimu, jos  nepritaikytos filmavimui naktį. Štai todėl nusikaltėliai ir tyko tamsiuoju paros metu, nuošalesnėse vietose. Gyventojai atsiduria pavojuje. Naktį net ir šalia kameros įvykus nelaimei, tai nebus užfiksuota.

Jokių „kas antras žibintas šviečia ir to pakanka“

Būtinas ir didesnis savivaldybės dėmesys gatvių apšvietimui, perėjų žymėjimui. Savivaldybės gali teikti paraiškas gauti finansavimą iš ES struktūrinių fondų moderniam, energiją taupančiam apšvietimui įrengti, kad tamsiuoju paros metu būtų saugu ir nereikėtų vakare palikti kas antro įjungto šviestuvo ar išvis išjungti, kad sutaupytų.

Deja, šiuo metu savivaldybė renkasi principą – „taupome vakare išjungdami šviesas, normalių, veikiančių kamerų – nereikia, verčiau rizikuokime žmonių saugumu“. Tokia situacija turi pasikeisti.

Saugumą padėtų užtikrinti policijos rėmėjai

Lietuvos žaliųjų partija turi dar vieną sprendimą dėl saugumo rajone užtikrinimo. Saugumui palaikyti Trakų rajone galima plėsti ir policijos rėmėjų tinklą. Tai – piliečiai, kurie savanoriškai padeda policijai vykdyti jos uždavinius, kartu su pareigūnais patruliuoja, stebi, prižiūri viešąją tvarką. Tam tereikia sutelkti aktyvius bendruomenės narius, o ypač jaunimą, kurie būtų apmokyti bei įgytų žinių ir įgūdžių, reikalingų šiam savanoriškam darbui.

Savivaldybės taryboje reikia daugiau dėmesio saugumo problemoms spręsti

Trakų rajono savivaldybės taryboje reikia rimtesnio požiūrio į saugumo mūsų krašte užtikrinimą. Esu tikras, jei kompleksiškai ir atsakingai imsimės spręsti nusikalstamumo problemą – pasirūpinsime jaunimo užimtumu, ugdymu, bursime policijos rėmėjus, skatinsime gyventojų bendruomeniškumą, pilietiškumą, užtikrinsime, kad visos techninės priemonės atliktų joms priskirtas funkcijas, pasirūpinsime gatvių apšvietimu, na, o žmonių saugumui gatvėse užtikrinti neliks nežymėtų bei neapšviestų perėjų, Trakų rajonas tikrai taps saugesnis.