You are currently viewing L. Balsys: prisidengus kiaulių maru vėl bandoma prastumti nehumanišką ir galimai korupcinį naktinių taikiklių įstatymą

L. Balsys: prisidengus kiaulių maru vėl bandoma prastumti nehumanišką ir galimai korupcinį naktinių taikiklių įstatymą

Antradienį Seimas po svarstymo pritarė Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisoms, kuriomis vėl bandoma įteisinti naktinio matymo taikiklius medžioklėje. Dėl įstatymo priėmimo Seimas artimiausiu metu turės balsuoti dar kartą.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko, Seimo nario Lino Balsio manymu, už tokio įnirtingo bandymo įteisinti naktinio matymo taikiklių naudojimą medžioklėje gali slypėti korupciniai susitarimai.

„Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, Aplinkos ministerija, patys medžiotojai prieštarauja naktinio matymo taiklių įteisinimui. Seime jau kelis kartus svarstėme šį įstatymą ir jis buvo vis atmetamas. Tačiau ponas B. Bradauskas, išvarytas pro duris, vėl veržiasi per kaminą su tais pačiais siūlymais. Kas gali paneigti galimybę, kad už bet kokia kaina bandomo „prastumti“ įstatymo neslypi dideli pinigai ir galima korupcija?“, – pasisakydamas Seime sakė L. Balsys.

Siekį įteisinti naktinio matymo taikiklių naudojimą įstatymo iniciatoriai motyvuoja poreikiu sumažinti šernų populiaciją, kad būtų suvaldytas afrikinis kiaulių maras, tačiau toks sprendimas, pasak Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko, – ne išeitis ir tik atvers kelią naujiems pažeidimams.

„Kiaulių maras ir naktinių matymo taikiklių įteisinimas neturi jokio loginio ryšio. Netiesa, kad neįmanoma sumedžioti šerno be naktinio taikiklio. Šiuo metu šernų medžioklėje galima naudotis ir prožektoriais, ir žiūronais. Lietuvos medžiotojai ir taip, be jokių specialiųjų priemonių per praėjusius metus nušovė daugiau nei 60 tūkstančių šernų, tarp kurių ir užsikrėtusių maru. Europos Sąjunga rekomenduoja visai uždrausti šernų medžioklę maro apimtose teritorijose, kad jie išgaištų patys ir nenešiotų užkrato į kitas vietas. Įteisinus naktinius taikiklius, suklestės brakonieriai, nes  bus neįmanoma sukontroliuoti, kas bus nušautas, naudojant naktinį taikiklį: ar šernas, ar elnias, ar kiti gyvūnai, kuriuos tokiu būdu draudžiama medžioti. Nebent prie kiekvieno medžiotojo pastatysime aplinkos apsaugos inspektorių, kuris stebės, kaip viskas vyksta. Tai nehumaniškas medžioklės būdas, pažeidžiantis gyvūnų gerovę, atimantis iš jų ramybę ir galimybę pasislėpti“ , – teigė L. Balsys.

Europos Sąjungoje  naktinius taikiklius medžioklėje leidžiama naudoti tik trijose valstybėse: Jungtinėje Karalystėje, Čekijoje ir kaimyninėje Latvijoje.