Linas Balsys: „Lietuvos Vyriausybė turi aiškiai pasakyti, jog nestato Visagino AE, ir pareikalauti, kad nebūtų vykdomi branduoliniai projektai Astrave ir Kaliningrade“

Šiandien Baltarusijos ir Lietuvos žalieji, Rytų partnerystės susitikimo kontekste, V. Kudirkos aikštėje, prie Vyriausybės surengė piketą prieš Astrave planuojamą statyti atominę elektrinę. Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys teigia, kad, Rytų partnerystės susitikime turėtų būti atkreipiamas dėmesys ir į galimų atominių elektrinių Baltijos regione grėsmę visai Europai.

„Dar pavasarį Jungtinių Tautų Poveikio aplinkai įvertinimo tarpvalstybiniame kontekste konvencijos (žinomos kaip ESPOO) Įgyvendinimo komitetas pripažino, kad Baltarusija, statydama Astrave atominę elektrinę, pažeidė ESPOO konvenciją. Nors jį buvo įpareigota ištaisyti savo klaidas, tačiau iki šiol matome, kad Lietuvos įtraukimas į projektą ir informavimas yra tik imitacija. Ko verta vien poveikio aplinkai vertinimo ataskaita, kurios vertimas į lietuvių kalbą yra nesuprantamas. Nesilaikydama tarptautinių organizacijų rekomendacijų konsultuotis su Lietuva, Baltarusija jau pradėjo atominės elektrinės statybas. Mano įsitikinimu, Lietuvos valdžia, visų pirma pati privalo nedelsiant įvykdyti tautos referendumo valią dėl Visagino atominės, ir, bendradarbiaudama su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis, išsakyti griežtą poziciją Astravo ir Kaliningrado atominių elektrinių atžvilgiu“, – sakė L. Balsys.

Pasak Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko, nerimą dėl vos kelias dešimtis kilometrų nuo Vilniaus statomos Astravo atominės elektrinės reiškia ne tik mūsų valstybės ir Baltarusijos žalieji, bet ir Austrijos mokslininkai. „Pasak Baltarusijos aktyvistės Tatjanos Novikovos, Astrave ne kartą tarp darbininkų sklido kalbos, jog yra skilę atominės elektrinės pamatai. Žinant, kokiais tempais atominės elektrinės statyboms diriguoja Baltarusijos prezidentas, baisu ir pagalvoti apie pasekmės, kurios nelaimės atveju gali grėsti Lietuvai ir aplinkinėms valstybėms. Austrijos mokslininkai jau seniai kritikuojantys Astravo atominės elektrinės technologijų saugumą, yra sumodeliavę avarijos scenarijų, pagal kurį pasklidusios radioaktyvios medžiagos pasiektų ne tik Lietuvą, bet ir kaimyninę Lenkiją, Čekiją, Vokietiją, Švediją, Suomiją, Norvegiją. Todėl Astravo atominės elektrinės statybomis turėtų susirūpinti ne tik Lietuva“, – kalbėjo L. Balsys.

Seimo narys taip pat pabrėžė, jog Rytų partnerystės susitikime garsiai kalbant apie demokratiją ir vakarų vertybes, Lietuvos prezidentės ir premjero pozicija atvirai ignoruoti referendumo metu visuomenės išsakytą  nepritarimą atominei energetikai ir toliau vykdyti slaptas derybas su galimais investuotojais į atominį projektą, yra ciniškas europinės demokratijos tradicijų paniekinimas.

2