You are currently viewing Žalieji ramina jonaviečius – kiaulių maro likvidavimo procesas akylai stebimas

Žalieji ramina jonaviečius – kiaulių maro likvidavimo procesas akylai stebimas

Jonavos rajone tvyro nerimas – žinia apie afrikinio kiaulių maro protrūkį gąsdina ne tik kiaulių augintojus, bet ir kitus vietos gyventojus, tačiau žalieji ramina, kad situacija stebima ir kol kas nėra pagrindo manyti, kad utilizuojant gyvulius bus užteršti gruntiniai vandenys.

Kaip teigia Lietuvos žaliųjų partijos Jonavos rajono skyriaus pirmininkė Dovilė Lileikienė, „žalieji itin susirūpinę dėl afrikinio kiaulių maro protrūkio padarinių aplinkai, tačiau panašu, kad kol kas institucijos seka neatidėliotinų veiksmų plano įsakymus ir viską atlieka pagal specialistų nurodymus. Visgi Jonavos žalieji akylai stebi situaciją, jei bus nukrypta nuo saugumo reikalavimų, imsimės skubių veiksmų, kad kelias tam būtų užkirstas”.

Lietuvos žaliųjų partijos Sveikatos komiteto koordinatorė, Tarptautinių epidemiologų draugijos narė, Joana Korabliovienė teigia, kad afrikinio kiaulių maro likvidavimui yra parengtas afrikinio kiaulių maro neatidėliotinas veiksmų planas, kuriuo remiantis vykdomi kiaulių utilizavimo darbai. „Šiuos planus rengia kompetentingi srities specialistai, remdamiesi Europos Sąjungos bei nacionaliniais teisės aktais. Kadangi iki šiol nėra sukurto veiksmingo gydymo nuo afrikinio kiaulių maro, šie gyvuliai turi būti utilizuojami. Tai gali būti atliekama dviem būdais – tiek deginant, tiek užkasant juos po žeme. Laidojimo po žeme atveju būtina užtikrinti, kad tai būtų atliekama tinkamoje žemėje dviejų metrų gylyje“ – aiškina J. Korabliovienė.

Ar vieta, kurioje jau pradėti likvidavimo darbai, yra tinkama, gyventojams taip pat kyla abejonių, tačiau Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad kiaulių utilizavimo vieta buvo iš anksto paskirta Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos. Nustačius afrikinio kiaulių maro židinį Jonavos rajone, tarnyba utilizavimo vietą dar kartą patikrino ir patvirtino, kad vieta yra tinkama. Remiantis veiksmų planu, aplink ligos židinį taip pat turi būti nustatytos 3 km apsaugos ir 10 km priežiūros zonos, kuriose tikrinami kiaulių ūkiai, draudžiamas kiaulienos produktų išvežimas iš nustatytų zonų, vykdoma šernų stebėsena.

Vis dėlto D. Lileikienė piktinasi, kad institucijos nepakankamai informuoja gyventojus, palikdamos juos nežinioje. „Regiono gyventojai negaudami pakankamai informacijos apie ilgalaikį ketinamų taikyti utilizavimo procedūrų poveikį gruntiniams vandenims, nerimauja, kad nebūtų užteršti šuliniai, piktinasi, kodėl parinkta būtent ši gaišenų utilizavimo vieta. Ateityje gyventojai turėtų būti labiau įtraukti į tokių sprendimų priėmimą. Taip pat nerimą kelia, kad tai jau antras kiaulių maro protrūkis per pastaruosius keturis metus, tai rodo, kad nėra užtikrinamos prevencijos ir biologinės saugos priemonės ūkiuose“.

Joana Korabliovienė ramina, kad afrikinis kiaulių maras nekelia jokio pavojaus žmogaus ar kitų gyvūnų sveikatai, kadangi juo serga tik naminės ir laukinės kiaulės bei šernai. „Žmogus negali užsikrėsti šiuo virusu. Vartoti tokią mėsą draudžiama ne dėl pavojaus žmonėms, o dėl viruso išplatinimo per mėsą, kraują, vidaus organus už ligos židinio ribų.“

Nuotrauka Kiril Čachovskij, delfi.lt