You are currently viewing Ką privalome padaryti, kad vaikai mokyklose ir darželiuose maitintųsi sveikiau?

Ką privalome padaryti, kad vaikai mokyklose ir darželiuose maitintųsi sveikiau?

vaikas_obuolys

Birželio 1 diena – Tarptautinė vaikų gynimo diena. Vis garsiau kalbama ne tik apie vaikų teises, bet ir apie jų sveikatą ir mitybą.

Vaikų sveikata prastėja

Įvairūs medicininiai tyrimai rodo, jog vaikų sveikata prastėja  – geras kraujo tyrimas jau tampa retenybe, dažnai nustatomas augančiam vaiko organizmui būtinų mikroelementų trūkumas. Sveikatos priežiūros specialistų atlikti tyrimai atkleidžia dar vieną faktą – prastos sveikatos priežastys gali slypėti mityboje, nes darželinukų maisto davinio sudėtis ir energinė vertė neatitinka Pasaulio sveikatos organizacijos sveikos mitybos rekomendacijų bei Lietuvos gyventojams rekomenduojamų maisto medžiagų ir energijos normų.

Prastos sveikatos priežastys gali slypėti maitinime

2013 metais visuomenės sveikatos priežiūros specialistėsV. Turauskytės ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto doc. dr. A. Petrauskienės tyrimas atskleidė, kad tirtų darželinukų maisto davinyje riebalai viršijo maksimalią rekomenduojamą normą net 7 proc. Negana to, maiste nustatyta ir vitamino D stoka. Trūkstant šio vitamino didėja tikimybe, kad vaikui gali išsivystyti rachitas. Centrinės nervų sistemos veiklai reikalingo vitamino PP vaikai su maistu gavo 1,2 karto mažiau nei rekomenduojama.
Siekiama įtraukti tėvus į valgiaraščių vaikų darželiuose ir mokyklose sudarymą
Vaikų maitinimo problemą jau seniai į viešumą kelią ne tik atžalų sveikata susirūpinę tėvai, bet ir Lietuvos žaliųjų partijos atstovai. Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys Seime įregistravo Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama į vaikų maitinimo organizavimą mokyklose ir vaikų darželiuose įtraukti ir tėvus.

Pasak L. Balsio, šis įstatymas leis tėvams aktyviau dalyvauti gerinant ir prižiūrint savo vaikų mitybą ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigose.

„Šiuo metu tėvai geriausiu atveju su savo vaiko darželio ar mokyklos valgiaraščiais supažindinami tik formaliai. Daugelis tėvų ne tik neturi jokios sprendžiamosios galios formuojant valgiaraštį, bet ir iš viso nežino, kokiu maistu maitinami jų vaikai. Matome, kad vaikų mityba dažnai nukenčia dėl maitinimo organizatorių, tiekėjų bandymo sukčiauti ir tiekti vaikams prastos kokybės maistą, jo pusgaminius. Lietuvos žaliųjų partijos siūlomos pataisos įpareigotų ugdymo įstaigų vadovus prieš priimant sprendimus dėl vaikų maitinimo organizavimo darželyje ar mokykloje gauti tėvų pritarimą. Taip tėvai galėtų aktyviau įsitraukti į savo vaikų mitybos gerinimą ir kontrolę, o mokyklų ir darželių vadovai būtų spaudžiami užtikrinti pilnavertę ir sveiką vaikų mitybą, o ne vadovautis pigiausios kainos principu“, – sakė L. Balsys.

Pusėje tikrinamų darželių ir mokyklų – pažeidimai

Po Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektorių ugdymo įstaigose patikros, siekiant išsiaiškinti kokiomis sąlygomis gaminamas maistas ir kokios kokybės patiekalai patiekiami vaikams Lietuvos mokyklų ir darželių valgyklose, kasmet apie 50 proc. tikrinamų vietų nustatomi pažeidimai.

Kokia situacija Trakų rajone?

Pasak Lietuvos žaliųjų partijos Trakų skyriaus pirmininko, kandidatuojančio į Trakų rajono savivaldybės Tarybą, Kęstučio Mikulsko, sveiką vaikų maitinimą darželiuose ir mokyklose užtikrinti būtina, o  dėl prasto maitinimo kalta mokyklose ir darželiuose žalinga maisto tiekimo ir kontrolės sistema.

„Trakų rajone neturime daug problemų, susijusių su maisto ugdymo įstaigoms tiekėjais, kurie kituose rajonuose laimi savivaldybės organizuojamus viešuosius pirkimus, pasiūlydami mažiausią kainą ir tiekdami  pigiausią maistą. Dauguma Trakų rajone esančių mokyklų ir darželių maistą gamina vietoje. Galima tik pasidžiaugti, jog mūsų rajono mokyklose ir darželiuose pasitaiko ganėtinai mažai pažeidimų. Visgi pasitaiko atvejų kai pateikiamas atšalęs maistas, kai vaikams patiekiamame maiste nustatomi draudžiami maisto priedai, o kai kuriose mokyklose tokie pažeidimai užfiksuojami jau keleri metai iš eilės. Reikėtų išsiaiškinti, kodėl problema kartojasi, kaip galima būtų padėti, kad būtų užtikrinta sveika vaikų mityba“, – teigė K. Mikulskas.

Siūloma mokyklose ir darželiuose tiekti daugiau ekologiškos,  vietos ūkininkų produkcijos

Pasak Lietuvos žaliųjų partijos kandidato į Trakų rajono savivaldybę, savivaldybė turėtų pasirūpinti, kad mokykla, gaminanti maistą valgykloje, mėsą, daržoves, vaisius ir kitus produktus prioriteto tvarka pirktų iš sertifikuotą ekologinę produkciją gaminančių ūkininkų.
„Jei tėvai stengiasi vaikui duoti valgyti kuo sveikesnį produktą, savo pačių ar vietos ūkininkų užaugintas daržoves, vaisius,perka produktus,kuriuose nėra skonio stipriklių, konservantų, produktų pakaitalų, kodėl mokykloje ar darželyje jis turėtų maitintis prastesnės kokybės maistu? Viešuosiuose pirkimuose prioritetą teikdami Trakų rajono ūkininkų užaugintai, pagamintai produkcijai, mes taip pat padėtume savo rajono ūkininkams. Taip pat darželiuose ir mokyklose turi būti dažniau inicijuojamos maisto produktų patikros, valgiaraščių kontrolė. Labai svarbu, kad į ugdymo įstaigų maisto raciono sudarymą ir jo tiekimo vaikams stebėjimą bei vertinimą būtų įtraukiami ir tėvai, kurie, manau, tikrai nori žinoti, ką valgo jų vaikai, ir prisidėti prie jų maisto raciono gerinimo. Akivaizdu, kad sprendžiant šią problemą, reikalingas visų valstybinių institucijų bendradarbiavimas ir kryptingas darbas. Tik taip galėsime užtikrinti, kad mūsų jaunoji karta augtų sveika“, – kalbėjo K. Mikulskas.