You are currently viewing L. Balsys: dėl sveikatos apsaugos biurokratų neveiklumo grėsmingos tuberkuliozės formos gydymo rezultatai Lietuvoje – prasčiausi visoje ES

L. Balsys: dėl sveikatos apsaugos biurokratų neveiklumo grėsmingos tuberkuliozės formos gydymo rezultatai Lietuvoje – prasčiausi visoje ES

Linas Balsys_nuotr.kv

Seimo nario, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko Lino Balsio įsitikinimu, Skuode, toje pačioje mokykloje užfiksuoti net keli tuberkuliozės atvejai dar kartą atvėrė įsisenėjusią Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos žaizdą ir valstybės institucijų nesugebėjimą tinkamai pažaboti šios ligos.

„Pastaruosius trylika metų, kai veikia esama ir Sveikatos apsaugos ministerijos įvardinama kaip „sėkminga“ kovos su tuberkulioze praktika, sergančiųjų atvira forma ir naujai užsikrečiančių vaistams atsparia tuberkuliozės bakterija grėsmingai daugėja. Vienas sergantis atvira tuberkuliozės forma užkrečia apie 30 sveikų žmonių. Didžiausia problema, kad visuomenėje apstu asmenų, kurie sirgdami visuomenei pavojinga tuberkuliozės forma vengia gydymo ir tampa vaikščiojančiais ligos židiniais, galinčiais užkrėsti sveikus žmones bet kur: gatvėje, parduotuvėje, viešajame transporte, mokykloje“,  – sakė L. Balsys.

L. Balsys Seime yra pateikęs įstatymo pataisas dėl efektyvesnio tuberkulioze sergančių ligonių gydymo. Šiomis pataisomis siekiama priverstinai gydyti itin užkrečiama, atvira tuberkuliozės forma sergančius ir piktybiškai gydymo vengiančius asmenis. Nors Seimas šiam įstatymui po pateikimo pritarė, tačiau jis užkliuvo Sveikatos apsaugos ministerijai. Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė viešai teigė, jog situacija, susijusi su tuberkuliozės gydymu Lietuvoje nėra tragiška. Įstatymas Seimo pavasario sesijoje dar turės būti svarstomas Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete, po kurio vėl bus grąžintas balsavimui į Seimą.

„Užmerktos Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkų akys prieš šios ligos pavojų privedė prie to, ką turime dabar. Mažų mažiausiai nekompetentingai atrodo nematymas ar nenorėjimas pripažinti šiandien Lietuvoje esamos itin prastos situacijos, susijusios su tuberkulioze sergančių ligonių gydymu. Viena didžiausių problemų, kurią ignoruoja sveikatos apsaugos biurokratai, kad  tuberkuliozė pagal dabar galiojančią tvarką yra tik apgydoma, o ne išgydoma. Jei pasaulyje sergamumas itin atsparia vaistams tuberkulioze mažėja, tai Lietuvoje šie rodikliai išlieka vieni didžiausių Europos Sąjungoje. Negi Sveikatos apsaugos ministerijai tai atrodo ne tragiška?“, – teigė L. Balsys.

Naujausi duomenys rodo, jog itin vaistams atsparios tuberkuliozės formos, kuri išsivysto nesigydant, netinkamai gydantis, atvejų Europos Sąjungoje daugiausia yra registruota Lietuvoje. Šias rodikliais Lietuva jau pralenkė ir Rumuniją, kuri iki tol ilgai šioje srityje buvo liūdnoji lyderė.

Europos Sąjungoje itin atsparia vaistams tuberkuliozės forma  iš viso registruoti 169 tokie atvejai, iš jų 47 – Lietuvoje, 44 – Rumunijoje. Taip pat Lietuva ir Rumunija išsiskiria iš kitų ES valstybių ir prastais šios formos tuberkuliozės gydymo rezultatais. Jei ES sergančiųjų išgydymo sėkmės vidurkis per 36 mėnesių gydymo laikotarpį siekė 25,9 proc., Lietuvoje jis buvo vos 6 proc.  Iš 50 šia tuberkuliozės forma sirgusių ligonių per 3 metus trukusį gydymą tik 3-jų gydymas buvo sėkmingas.