L. Balsys: skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos reglamentavime žengtas svarbus žingsnis

Šiandien Seime pritarta žemės gelmių įstatymo pataisoms dėl skalūninių dujų paieškos reglamentavimo.

Įstatymų projekte numatoma, kad turėtų būti atliekamas privalomas poveikio aplinkai vertinimas ne tik angliavandenilių gavybos, bet ir žvalgybos darbams. Taip pat Seime pritarta nuostatai, kad žemės gelmėse draudžiama laidoti ir palikti radioaktyvias bei toksiškas medžiagas, kurios žvalgant ir išgaunant skalūnines dujas būtų išsiurbiamos iš žemės.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas ir Seimo narys Linas Balsys teigia, kad šios įstatymo pataisos sukuria pagrindinius saugiklius, leidžiančius ginti Lietuvos žemę nuo neigiamo poveikio, galimo vykdant skalūninių dujų žvalgybą ir gavybą.

„Labai džiaugiuosi, kad šiandien Seimui užteko politinės valios pasipriešinti dideliam spaudimui iš naftos ir dujų giganto „Chevron“, aktyviai palaikomo prezidentūros. Po svarstymo pritarta pataisoms, kurios, praktiškai užkirstų kelią vartoti agresyvias ir pavojingas aplinkai bei žmonių sveikatai hidraulinio ardymo technologijas. Linkiu kolegoms Seime ir per įstatymo pataisų projekto priėmimą būti tokiais pat pilietiškais. Tikiu, kad įstatymą pasirašys ir prezidentė, apsisprendusi, galų gale, ją rinkusių žmonių, o ne „Chevron“ naudai“, – sakė Lietuvos žaliųjų partijos lyderis.

L. Balsys apgailestavo, kad įstatymų pataisos vyksta jau paskelbus skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos vykdytojus. „Manau, kad hidraulinio ardymo technologijos naudojant toksiškus chemikalus, Lietuvoje ir visoje Europos Sąjungos turėtų būti uždraustos ir tikiu, kad taip ir bus. Vakar bendravau su Europos Komisijos nare Connie Hedegaard, kuri yra atsakinga už klimato kaitą. Ji pripažįsta, kad Europos Sąjunga mąsto lygiai taip pat ir iki metų pabaigos mums pateiks savo išvadas dėl privalomų aplinkos apsaugos direktyvų, susijusių su skalūninių dujų žvalgyba ir gavyba“, – teigė Seimo narys.

Pasak Lietuvos žaliųjų partijos lyderio, skalūninių dujų žvalgyba ir gavyba ne tik pakeis Žemaitijos kraštovaizdį, bet ir užterš gamtinius išteklius. „Žemaitijoje yra du gamtiniai rezervatai, šimtai saugojamų gamtos buveinių ir objektų, ūkininkų, kurie vykdo ekologinę žemdirbystę. Skalūnų dujų paieškos sunaikins ekologinius ūkius, kraštovaizdį, o taip pat pakenks gyvybiškai svarbiems vandens ištekliams“, – sakė L. Balsys.

Jei Seimas dar po vieno balsavimo priims šiandien svarstytas pataisas, jų pakeitimai turėtų įsigalioti nuo liepos mėnesio.