You are currently viewing L. Balsys: Vaikų maitinimas mokyklose ir darželiuose – privalu atsižvelgti į tėvų nuomonę

L. Balsys: Vaikų maitinimas mokyklose ir darželiuose – privalu atsižvelgti į tėvų nuomonę

Linas Balsys_nuotr.kv

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje po pateikimo pritarta mano parengtoms ir įregistruotoms Švietimo įstatymo pataisoms, kuriomis su Lietuvos žaliųjų partija siekiame į vaikų maitinimo organizavimą mokyklose ir vaikų darželiuose įtraukti ir tėvus.

Tėvus reikia įtraukti į ugdymo įstaigų valgiaraščių sudarymą

Šiuo metu tėvai geriausiu atveju su savo vaiko darželio ar mokyklos valgiaraščiais supažindinami tik formaliai: gauna iš vaikų ar auklėtojų jau patvirtintą valgiaraštį. Daugelis tėvų ne tik neturi jokios sprendžiamosios galios formuojant valgiaraštį, bet ir iš viso nežino, kokiu maistu maitinami jų vaikai. Vaikų mityba dažnai nukenčia dėl maitinimo organizatorių, tiekėjų bandymo sukčiauti ir tiekti vaikams prastos kokybės maistą, jo pusgaminius, todėl tėvų įtraukimas įpareigos prieš priimant sprendimus dėl vaikų maitinimo organizavimo darželyje ar mokykloje gauti tėvų pritarimą. Taip tėvai galės aktyviau įsitraukti į savo vaikų mitybos gerinimą ir kontrolę, o mokyklų ir darželių vadovai būtų spaudžiami užtikrinti pilnavertę ir sveiką vaikų mitybą.

Kliūtis sveikesnei vaikų mitybai – pasenusios rekomendacijos  

Vaikų mitybos mokyklose ir darželiuose problemą esu ne kartą aptarinėjęs kartu su aktyviais tėvais, kurie nenori taikstytis su sovietinius laikus primenančiais vaikų maitinimo įpročiais mokyklose ir darželiuose. Aktyvios mamos į viešumą iškėlė faktą, kad vaikų ugdymo įstaigose pagrindinis stabdis sveikam vaikų maitinimui – griozdiškas biurokratinis mechanizmas, kuris sukasi taip, kad vaikų valgiaraščiai turi būti sudaromi pagal pasenusias, prieš 15 metų parengtas rekomendacijas dėl paros maistinių medžiagų ir energijos normų, kurios nebeatitinka realijų. Jas būtina kuo skubiau redaguoti, remiantis dabartine vaikų sveikatos būkle bei naujausiais moksliniais tyrimais.

Vaikų sveikata prastėja

Įvairūs reguliariai atliekami ir viešai skelbiami medicininių tyrimų rezultatai rodo, kad vaikus vis dažniau kamuoja medžiagų apykaitos bei endokrininės funkcijos sutrikimai, didėja nutukimas, apie 30 proc. jų nustatomi itin reikalingų mikroelementų kalcio, natrio arba kalio trūkumas, taip pat beveik tiek pat vaikų turi padidėjusį cukraus kiekį kraujyje. Medikai konstatuoja, jog geri vaikų kraujo tyrimai jau tapo retenybe.

Atsakyti į klausimą, kodėl susiklostė tokia situacija, – nesunku. Užtenka pažvelgti į tai, kuo vaikai  ugdymo įstaigose, kuriose jie praleidžią didžiąją savo dienos dalį, yra maitinami. Didžiausia maitinimo ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo įstaigose yda yra ta, jog šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos maisto normos matuojamos kalorijomis, tačiau neatsižvelgiama į sveikos mitybos rekomendacijas, kurias pateikia Pasaulio sveikatos organizacija. Vaikų racione atsiranda įvairūs riebalai, majonezai ir kiti populiarūs bei prieinami, tačiau ne patys sveikiausi produktai, kuriais bandoma „pritempti“ reikalaujamą kaloringumą. Prieinama iki tokio absurdo, kad dėl to, jog neatitinka ministro išleisto aprašo, darželis nubaudžiamas, nes vaikus stengiasi maitinti sveikiau.

Vaikų mityba: „pritemtos“ kalorijos, cukrus, retai aptinkamos daržovės, vaisiai

Lietuvos vaikai, ypatingai darželiuose, praktiškai negauna vaisių ir daržovių, o su jomis ir jų sveikatai reikalingų maisto medžiagų, vitaminų ir kitų mikroelementų, kurie yra reikalingi augančiam jų organizmui. Konsultavomės su Kauno mamų klube veikiančia specialia iniciatyvine mamų ir tėvelių sudaryta grupe, kuri rūpinasi vaikų maitinimo gerinimo klausimais ne tik Kaune, bet ir visoje Lietuvoje. Aktyvūs tėveliai patikrino 76 darželių meniu, iš kurių tik 20-yje valgiaraščių buvo paminėtos daržovės, tarp kurių dažniausiai būdavo patiekiami konservuoti žirneliai ar agurkai. Ištyrus valgiaraščius pastebėta, kad juose beveik neatsispindi sezoniškumas.

Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijomis ir sveikos mitybos piramidės principai, vaikui rekomenduojama valgyti ne mažiau nei 5 kartus ir ne mažiau nei 400 g per dieną šviežių, vietinių daržovių bei vaisių. Tuo tarpu viename iš Vilniaus lopšelių-darželių pusryčiams darželinukas gauna 1 obuolį, pietums – 60 g šviežių kopūstų salotų, o vakarienei – 30 g pomidorų, pietums žuvies paragauja tik 1 kartą per 2 savaites, vištieną – 1 kartą per savaitę, o kitomis dienomis jis priverstas valgyti kiaulieną. O kaip dar be saldžių vakarienių, per kurias vaikas gauna blynus su džemu, meduolius su saldžia arbata, sulčių gėrimus su dirbtiniais saldikliais. Vaikams pateikiama arbata tik su cukrumi, kompotas – taip pat, kurie dažniausiai iš tiekėjo gaunami jau paruošti, termosuose.

Ir tie tėvai, kurie moka už savo vaikų maitinimą, ir tie, kurių atžalos gauna nemokamą maitinimą,  turi teisę ne tik žinoti kuo jie yra maitinami, bet taip pat gremėzdiškas biurokratinis aparatas neturi trukdyti tėvams užtikrinti sveiką, subalansuotą savo vaikų mitybą. Šiandien yra daugybė tėvų, atsakingai žiūrinčių ir savo vaikų mitybą, norinčių, kad jie ne tik namuose, bet ir darželyje, mokykloje maitintųsi sveikai. Tėvai gali padėti darželio, mokyklos vadovybei tai užtikrinti. Tokios galimybės jiems turi būti suteikiamos.