Lapkričio 16 d. Druskininkų žalieji kartu su Lietuvos ornitologų draugija organizavo paskaitą „Paukščių globa žiemą“

  • Post category:Naujienos

Artėjant žiemai Druskininkų žalieji kartu su Lietuvos ornitologų draugija, ne vienus metus glaudžiai bendradarbiaujantys su Druskininkų Atgimimo mokykla, lapkričio 16 d. šios mokyklos aktų salėje surengė paskaitą „Paukščių globa žiemą“. Jos metu gausiai susirinkusius Druskininkų miesto gyventojus, mokyklų moksleivius bei svečius pakvietė pasirūpinti paukščiais ir pagelbėti jiems susirandant lesalo šaltuoju metų periodu, nes šaltą ir gilią žiemą jiems tai padaryti būna sunku.

Atgim__05 Renginio atidarymas

 Paukščiams ištverti žiemą galima padėti įvairiais būdais. Profesionalūs ornitologai, kurių tarpe yra ir Lietuvos žaliųjų partijos narių, žiemą maitina įvairius paukščius: kurapkoms stato specialias slėptuves – lesyklas, pelėdoms įrengia specialias vadinamąsias „pelių duobes“, mėsos liekanomis ir žuvimis maitina jūrinius erelius.

Atgim__07 Laurynas Okockis 2 

Miškininkai dažniausiai sodina ornitochorinius medžius ir krūmus. Pastaruosius galima sodinti ir savo sodybose – taip suderinamas grožis ir praktiška nauda.

Į renginį susirinko gausus būrys Druskininkų miesto moksleivių bei gyventojų, kurie įdėmiai klausėsi paskaitos ir aktyviai domėjosi sparnuočių globojimo žiemos metu subtilybėmis.

Paskaitos-seminaro metu Lietuvos žaliųjų partijos Druskininkų skyriaus pirmininkas bei Lietuvos ornitologų draugijos narys Laurynas Okockis pasakojo apie smulkiųjų sparnuočių bei vandens paukščių globą žiemą. L. Okockis pristatė paukščių lesyklų gaminimo ypatumus: kokias lesyklas galima pasigaminti, kuo jos pasižymi ir skiriasi viena nuo kitos, kur yra geriausia lesinti paukščius, kada reikėtų pradėti ir kada baigti šį procesą. Jis taip pat išsamiai papasakojo apie paukščiams tinkamų lesinimo produktų įvairovę bei kokiais pašarais nerekomenduojama arba net ir draudžiama lesinti paukščius.

Lietuvos žaliųjų partijos bei Lietuvos ornitologų draugijos narys, profesionalus gamtos fotografas Jonas Bilinskas papasakojo apie plėšriųjų paukščių lesinimo ir priežiūros subtilybes šaltą ir snieguotą žiemą. Taip pat parodė gausią asmeninę ornitologinių foto nuotraukų kolekciją, žiemos metu plėšriųjų paukščių lesinimo vietose filmuotą medžiagą, bei kitus gamtoje įamžintus įspūdingus vaizdus.

Atgim__15 Jonas Bilinskas skaito paskaitą top1

 Druskininkų žalieji nuoširdžiai dėkoja Druskininkų Atgimimo mokyklos direktorei Danutei Časienei, direktorės pavaduotojai Loretai Šilanskienei, renginį vedusiai mokytojai Valei Šmitienei, taip pat renginyje aktyviai su savo auklėtiniais dalyvavusioms Atgimimo mokyklos mokytojoms: E. Čepulienei, S. Kirkliauskienei, D. Grik, D. Klimauskienei, E. Marcinonienei, R. Mikalčienei ir V. Jasienei už aktyvų dalyvavimą bei moksleivių ugdymą ir skatinimą domėtis gamta ir aplinkosauga. Ypač Lietuvos žaliųjų partijos Druskininkų skyriaus nariai dėkoja Atgimimo mokyklos technologijų mokytojui Leonui Galiniui, kuris su gausiu mokinių būriu jau ne pirmi metai gamina lesyklas, skirtas paukščių lesinimui bei inkilus, kuriuos Atgimimo mokyklos moksleiviai kartu su Druskininkų žaliaisiais kiekvieną pavasarį iškelia Druskininkų mieste ir apylinkėse plytinčiuose pušynuose.

Taip pat dėkojama geriausios lesyklos autoriui, Atgimimo mokyklos 10b klasės mokiniui Artūrui Gyliui, 5c, 6a, 6b, 6c, 7b, 8b, 8d klasių moksleiviams ir visiems Druskininkiečiams bei miesto svečiams aktyviai dalyvavusiems šiame renginyje.

 

unnamed (1)

O visiems nedalyvavusiems šiame renginyje, norime priminti, kad:

  • NEREKOMENDUOJAMA paukščius lesinti šiltuoju metų laiku, kai paukščiai patys gali sėkmingai susirasti maisto, o jų lesinimas tėra daugiau pramoga.
  •  BŪTINA paukščius lesinti šaltuoju metų laiku, kai daugumai žiemojančių paukščių sunku susirasti maisto, o jų lesinimas yra ne tik savotiška pramoga, bet ir reali pagalba paukščiams.

Per naktį 10°C šaltyje zylė netenka 10 proc. savo svorio. O juk neretą žiemos naktį temperatūra nukrenta iki 20°C šalčio ir daugiau. Dar nemažai energijos, o kartu ir riebalų atsargų sunaudojama kasdienei maisto paieškai.

Tad lesindami, t. y. pagelbėdami susirasti maisto, žmonės prisideda prie šių paukščių išlikimo.

Pagelbėdami paukščiams susirasti maisto ir taip ištverti sunkią žiemą iš to gauname naudos, nors ją ir ne visuomet jaučiame:

  • Šalia lesyklų net ir žiemą zylės, geniai ar bukučiai, atidžiai apžiūrinėdami medžių kamienus, šakeles, medines tvoras ir pastatų sienas, sunaikina daug ten esančių vabzdžių kenkėjų kiaušinėlių, lėliukių.
  • Nuolat surasdami maisto vienoje vietoje, pavasarį jie ir lizdus suks netoliese.
  • Be to, ir pačiam žmogui naudinga ir smagu pažinti paukščius, jais grožėtis, pripratinus juos gyventi šalia. Gražu ir gera, kai palangėje įrengtoje lesykloje kasdien puotauja įvairių rūšių zylės, sukinėjasi vikrus bukutis, kaukši margieji geniai, švilpauja juodagalvės sniegenos.
  • Tai puiki priemonė skatinti vaikus pažinti paukščius, mokyti juos gerumo, atsakingumo, aiškinti apie gamtoje vykstančius procesus.

Kada pradėti ir kada baigti lesinti paukščius?
Geriausia pradėti lesinti paukščius kai paspaudžia pirmasis šaltis, ar iškrenta sniegas.

Baigti lesinti paukštelius reikia pavasarį tuomet, kai ne tik nutirpsta sniegas bet kai jau pasirodo pirmieji gyvi padarai: musės, skruzdelės ir t.t.

Kodėl būtina paukščius lesinti kasdien?

Paukščiai kasdien apskrenda teritoriją, patikrina maisto atsargas, tad jei lesykloje maisto bus nuolat papildoma, žiemą lankytojų tikrai netruks. Ir ne tik žiemą – lyjant stipriam lietui, netikėtai iškritus sniegui ar pašalus, ženkliai sumažėja maitinimuisi tinkamų vietų, tad lesyklų paklausa staigiai išauga. Yra didelė tikimybė, kad tokiu metu įrengtas lesyklas aplankys migruojantys paukščiai ir tai labai gerai – jiems taip pat svarbu gerai maitinis tolimų skrydžių metu.

Žieduojant paukščius lesyklose yra nustatyta, kad žiemą zylės, ieškodamos maisto, plačiai klajoja po apylinkes, tačiau aptikusios gausesnį maisto atsargų šaltinį, toje vietoje gali pasilikti ilgesniam laikui, neretai ir visai žiemai. Todėl jokiu būdu negalima, pradėjus lesinti paukščius, šį reikalą mesti.

Jei yra bent mažiausia tikimybė, kad negalėsite tinkamai tęsti pradėtos misijos, verčiau išvis nepradėkite!!!

Kuo lesinti paukščius?

Paukščių lesinimui galima naudoti įvairius produktus, paprasčiausias ir prieinamiausias lesalas maitintojams – nekepintos ir nesūdytos saulėgražos. Tačiau paukščiams bent jau iki žiemos vidurio išgyventi padėtume net pasodinę kai kuriuos krūmus ir medžius.

Paukščių lesinimui galima naudoti įvairius produktus:

  • saulėgrąžas;
  • moliųgų sėklas;
  • smulkintus riešutus;
  • linų bei kanapių sėklas;
  •  sorų kruopas;
  • baltą duoną pamirkytą aliejuje;
  •  avižinius dribsnius;
  • obuolius;
  • virtus ryžius, varškę, virtus kiaušinius;
  • nesūdytus ir nerūkytus lašinius arba taukus.

Kuo DRAUDŽIAMA lesinti paukščius!!!

Labai svarbu, kad jūsų pateikiamas lesalas nebūtų:

  •  sūdytas ar supelijęs,
  • supuvęs ar surūgęs,
  • pažeistas parazitų,
  • taip pat negalima siūlyti ir chemikalais apdorotų grūdų ar sėklų. Paukščiai tokių produktų neatsisako – ir ko tik nepadarysi iš bado. Deja, tokios vaišės neretai pasibaigia jų mirtimi.
  • Ypač reikia vengti supelijusių produktų – jie nuodingi.
  • Labai pavojinga ir juoda ruginė duona – ji surūgsta paukščio gurklyje, blogai virškinama, ypač esant šalčiams.
  • Paukščiams negalima siūlyti citrusinių vaisių (apelsinų, citrinų, greipfrutų), bananų žievės ir kai kurių džiovintų vaisių.

LŽP Druskininkų skyriaus pirmininko Lauryno Okockio informacija.