You are currently viewing R. Lapinskas: „Kodėl  „valstiečiai“ taip nori kvestionuoti žmogaus teisę į šeimą ir vaikus?“

R. Lapinskas: „Kodėl „valstiečiai“ taip nori kvestionuoti žmogaus teisę į šeimą ir vaikus?“

  • Post category:Naujienos

Profesionalumą kaip pagrindinį veiklos kriterijų deklaruojanti Seimo dauguma,  pati veikia vadovaudamasi subjektyviai, vertybių ir įsitikinimų kategorijai priskiriamais motyvais. Teikdami pagarbą gyvybei ir kriščioniškoms vertybėms, „valstiečiai“ skubos tvarka teikia pataisas, dėl kurių galimybė susilaukti vaikų ir sukurti šeimą bus apribota.

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, išsivysčiusiose šalyse kas ketvirta pora yra susidūrusi su nevaisingumo problema. Atsižvelgiant į demografinę, socialinę ir ekonominę situaciją, tai itin didelio masto iššūkis mūsų visuomenei. Prie jo sprendimo turėjo prisidėti Pagalbinio apvaisinimo įstatymas, kurio rengimas užtruko ilgiau nei dešimtmetį. Vasarą priimta įstatymo versija atitiko plačiosios medikų bendruomenės rekomendacijas, pacientų teises ginančios organizacijų reikalavimus, moterų ir nevaisingų porų interesus. Tačiau ignoruodami šias aplinkybes „valstiečiai“ kvestionuoja pasiektą susitarimą ir teikia įstatymo pataisas, kurios pagrįstos religiniais įsitikinimais, o ne mokslu ir kitų šalių gerąją praktika. Man kaip teisininkui, situaciją vertinant žmogaus teisių požiūriu, akivaizdu, kad pataisomis iš moterų ir porų atimama jų prigimtinė teisė naudotis mokslo pažanga ir kokybiškiausiomis sveikatos paslaugomis, teisė patiems rinktis tinkamiausią ir kokybiškiausią gydymosi būdą. Kas lemia tokius veiksmu? Ambicija pasirodyti stipriais, nebijančiais net prezidentinio veto? O gal noras pademonstruoti savo dievobaimingumą ir tarnavimą Bažnyčiai? Tik ar jis išreiškiamas tinkamai ir tinkamoje vietoje? Ar gali grupės asmenų įsitikinimai būti aukščiau už žmogaus teises?

Nesu gydytojas, todėl pasitikiu aktyviai ir aiškiai reiškiama autoritetingų medikų bendruomenės pozicija bei tarptautinių sveikatos organizacijų nuomone. Medikų pareiškimuose akcentuojama, kad LVŽS siūlomas kiaušialąsčių šaldymas kol kas dar nėra veiksminga priemonė nevaisingumo problemoms spręsti, o juo labiau – alternatyva embrionų šaldymui. Kaip teigia gydytoja ginekologė, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė Esmeralda Kuliešytė, tik medikai, savo srities specialistai geriausiai žino, koks pagalbinis apvaisinimas yra veiksmingiausias ir keliantis mažiausią pavojų moters ir naujagimio sveikatai. Nemedikų pareiškimai ir veiksmai, kuriais siekiama apriboti pagalbinio apvaisinimo procedūrą, gresia ne tik moters sveikatai, bet ir klibina demokratijos pagrindus, menkina valstybės autoritetą siekiant žmogaus teisių įgyvendinimo, stabdo pažangą Lietuvoje.

Gydytojų bendruomenė reiškia gilų nerimą, kad jei bus priimta pataisa leidžianti sukurti tiek embrionų, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą, bet ne daugiau trijų, nevaisingos šeimos, siekdamos didžiausios nėštumo tikimybės, netiesiogiai bus verčiamos vienos procedūros metu pasirinkti trijų embrionų transplantaciją. Tai keltų daugybinio nėštumo grėsmę, kuris susijęs su dažnesnėmis komplikacijomis, didesne priešlaikinio gimdymo, Cezario operacijos tikimybe.  2016 m. Amerikos akušerių ir ginekologų koledžo publikuotų tyrimų duomenimis, 64,6 proc. daugiavaikio nėštumumo, besilaukiant trynukų, atvejų baigiasi priešlaikiniu gimdymu, 46,3 proc. atvejų išsivystė hipertenzija, 29 proc. cukrinis diabetas. Ar politikai prisiims atsakomybę už tokias pasekmes? Juk su jomis teks gyventi šeimoms.

Kol pagalbinis apvaisinimas nėra įtvirtintas įstatymu, nevaisingos šeimos negali iš valstybės tikėtis gydymo išlaidų kompensavimo. Lietuvoje iki šiol nėra įstatymo, kuris reglamentuotų pagalbinį apvaisinimą ir delsiama tą padaryti iki šiol.

Žaliųjų ideologija yra grįsta pagarba žmogaus teisėms. Tai reiškia, jog prioritetas turi būti teikiamas žmogaus laisvei pačiam spręsti dėl savo sveikatos ir šeimos gerovės. „Valstiečiai“ savo siūlymais diskredituoja žaliųjų vardą. Politikai negali riboti porų teisės rinktis pažangiausiomis mokslo žiniomis paremtų priemonių, padedančių spręsti nevaisingumo problemas. Negali teisiniais reglamentais statyti į pavojų moters sveikatos, alinti jos organizmo, kai yra prieinamos mažiau žalingos procedūros. Savo politinių ambicijų pademonstruoti „reformas”, negalima įgyvendinti šeimų laimės ir gerovės sąskaita. Mes remiame porų norą susilaukti vaikų ir palaikome teisę pasinaudoti mokslo laimėjimais šiam tikslui pasiekti.  Reiškiu susirūpinimą žmogaus teisėms prieštraujančiu siūlymu ir raginu Seimą pataisas atmesti.