Žengtas dar vienas žingsnis, siekiant pažaboti taršą plastikiniais maišeliais

Europos Komisija pritarė Žaliųjų frakcijos narės Margrete Auken pasiūlymui Europoje iki 2019 m. 50 proc., o iki 2025 metų 80 proc. sumažinti lengvųjų plastikinių maišelių naudojimą. 

Pasak Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko, Seimo nario Lino Balsio, Europos Komisijos pritarimas Žaliųjų frakcijos siūlymams yra dar vienas didelis žingsnis pažaboti Europoje vis didėjantį plastikinių maišelių vartojimą.

„Šiuo metu Europoje galioja rekomendacinio pobūdžio nuostatos, įpareigojančios Europos Sąjungos nares pačias apsispręsti dėl plastikinių maišelių mažinimo priemonių, nepakankamai užtikrina greitą šios problemos sprendimą. Jei šios pataisos bus priimtos naujos sudėties Europos Parlamente, kiekviena ES valstybė turės greičiau imtis įgyvendinti plastikinių maišelių mažinimo priemones, ypač dėl didžiausią taršą keliančių pačių ploniausių maišelių“, – sakė L. Balsys.

Pasak L. Balsio, ES valstybės turėtų palaipsniui pereiti prie mažiau aplinkai kenkiančių pakuočių.

„Tarša įprastais plastikiniais maišeliais ypač didelė, nes jie dažniausiai nepatenka į perdirbimo, o plastikiniai maišeliai, į kuriuos įterpta yrimą skatinančių medžiagų, netinkami perdirbimui, o ir gamtoje suyra tik iki smulkių skiaučių, kurios dar ilgai išlieka grunte ir teršia aplinką. Paprastus lengvuosius maišelius galima pakeisti pagamintais iš visiškai biologiškai suyrančių medžiagų. Technologijos jau leidžia tai daryti ir tokie maišeliai pamažu tampa vis populiaresniais Europoje. Ne viena valstybė jau yra užsibrėžusi labai ambicingus tikslus plastikinių maišelių mažinimo politikoje. Pavyzdžiui, Prancūzija prekybos centruose naudoti vienkartinius plastikinius maišelius ketina uždrausti jau nuo 2016 metų“, – teigė parlamentaras.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko nuomone, matomiems pokyčiams reikalinga ne tik aiški ir aktyvi Lietuvos politika šiuo klausimu, bet ir mūsų prekybininkų bei pramonininkų įsitraukimas.

Šiandien plastikinių pirkinių maišelių Europos Sąjungos valstybėse sunaudojama vis daugiau, o situacija atskirose valstybėse yra labai skirtinga. Skaičiuojama, kad per metus vienam ES gyventojui tenka apie 198 maišeliai, o Lietuvoje – 230, tačiau Danijoje vienas asmuo sunaudoja tik 4 maišelius, o štai Lenkijoje, Slovakijoje ar Portugalijoje šis skaičius vidutiniškai siekia apie 466 maišelius.