You are currently viewing Žalieji siūlo sudaryti sąlygas Lenkijos gyventojoms  nepageidaujamą nėštumą  nutraukti Lietuvoje

Žalieji siūlo sudaryti sąlygas Lenkijos gyventojoms nepageidaujamą nėštumą nutraukti Lietuvoje

Reaguodama į Lenkijoje įsigaliojusią griežtą nėštumo nutraukimo tvarką, Lietuvos žaliųjų partija ragina Vyriausybę išreikšti solidarumą Lenkijos moterims ir sudaryti sąlygas joms laisvai ir saugiai nutraukti nėštumą  ar gauti vaisiaus raidos įvertinimo paslaugas Lietuvoje. Tai kaimyninės šalies pilietėms turėtų būti atliekama nemokamai arba už simbolinę kainą.

Vyriausybei adresuotame rašte teigiama, kad Lenkijos Konstitucinio Tribunolo nutartis, dėl kurios įstatymas nuo šiol šioje šalyje leidžia atlikti nėštumo nutraukimo procedūrą tik dėl išžaginimo, kraujomaišos ar kai kyla grėsmė motinos gyvybei, pažeidžia žmogaus teises ir tarptautinius įsipareigojimus. 

„Lietuva būdama Europos Sąjungos narė, taip pat daugelio žmogaus teises ir teisės viršenybę ginančių tarptautinių susitarimų narė, turi reaguoti į pažeidimus kaimyninėje Lenkijos valstybėje ir padėti ten gyvenančioms moterims, kaip tai jau padarė dalis Vakarų ir Šiaurės Europos valstybių“, – teigia Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkė Ieva Budraitė.

Ji pastebi, kad Lenkijoje įsigaliojęs aborto reglamentavimas prieštarauja Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komiteto ir Europos Žmogaus Teisių Teismo išaiškinimams bei kai kuriems tarptautiniams Lenkijos įsipareigojimams. Šios institucijos yra paskelbusios, kad pasirinkti nėštumo nutraukimą yra moters žmogaus ir piliečio teisė. Be to, negimusio vaisiaus „teisė į gyvybę“ yra besąlygiškai ribojama motinos teisių ir interesų.

„Naujas nėštumo nutraukimo reglamentavimas pamina žiauraus elgesio ir kankinimo draudimą, žmogaus teisę į privataus gyvenimo apsaugą ir teisę į sveikatą. Be to, yra nesuderinamas su valstybės pareiga saugoti prigimtinį moters orumą. Manau, Lietuva turėtų pademonstruoti lyderystę ginant moters teisę apsispręsti pačiai ir sudaryti sąlygas Lenkijos moterims kreiptis į Lietuvos valstybines sveikatos priežiūros įstaigas“, – sako I. Budraitė.

Reprodukcinės sveikatos ekspertai nerimauja, kad sugriežtinta tvarka Lenkijoje lems nelegalių abortų skaičiaus augimą. Iki šiol Lenkijoje legaliai buvo nutraukiama maždaug 2 tūkst. nėštumų per metus. Daugiau nei 90 proc. jų buvo atliekama būtent dėl vaisiaus raidos sutrikimų. Nevyriausybinių moterų teises ginančių organizacijų skaičiavimu, apie 200 tūkst. moterų nutraukdavo nepageidaujamą nėštumą nelegaliai arba vykdavo į užsienį. Be to, baiminamasi, kad dėl naujos tvarkos moterys pirmaisiais nėštumo mėnesiais vengs tikrintis sveikatą, kadangi jaus grėsmę dėl galimo persekiojimo, jei priimtų sprendimą nėštumą nutraukti.

Pasaulio sveikatos organizacija reprodukcinę sveikatą apibrėžia ne tik kaip galimybę pratęsti giminę, bet ir kaip sąlygas turėti saugų ir patenkinantį lytinį gyvenimą bei laisvai nuspręsti, ar ir kada, bei kaip dažnai turėti vaikų. Apsisprendimas dėl nėštumo eigos yra sudėtinė teisės į reprodukcinę sveikatą dalis. Kitaip tariant, tai – moters teisė, kurią valstybė jai turi garantuoti. Jei Lenkijos valstybė šios teisės garantuoti savo piliečiams nesutinka, ištieskime pagalbos ranką mes“, – siūlo partijos pirmininkė.

Lietuvos žaliųjų partija tiek organizacijas, tiek ir gyventojus kviečia palaikyti kreipimąsi į Vyriausybę jį pasirašant. Raštas bus įteikiamas vasario 8 d.